Radon Gazı Tespiti

Radon gazı, renksiz ve kokusuz, radyoaktif ve kanserojen bir gazdır.Doğal yollarla ve depremlerle topraktan yeryüzüne çıkar ve kapalı ortamlarda birikmektedir. Radon gazı sigaradan sonra en büyük 2. akciğer kanseri etkenidir.

Amerika ve Avrupa’da madenler başta olmak üzere, bodrum, giriş, birinci ve ikinci kat dairelerde radon dedektörü bulunması zorunludur.

Alım satım ve kiralama işlemlerinde DASK belgesi gibi Radon Seviye Sertifikası’da olmalıdır. Yüksek oranlara sahip daireler havalandırma sistemi kurmadan daire satışı ya da kiralamasını yapamamaktadır.

Radon gazı dairelerinize iyi yalıtılamamış zemin, duvar çatlakları ve bina bağlantılarından girer. Eski binalarda radon seviyeleri çok yüksektir.1 litre hava içinde 4 pCi radon gazı olması durumdan sağlığınız risk altındadır.

Amerika’da her 15 evden 1’inde 4 pCi’den yüksek radon gazı tespit edilmiştir ve her yıl 21.000 kişi radon nedeniyle akciğer kanserine yakalanarak ölmektedir.Radon gazı uranyumdan radyuma oradan da radona dönüşen radyoaktif bir gazdır.

Mikrotalia olarak yaşamınızı sürdüreceğiniz güzel evlerinizde gelişmiş cihazlarımızla ve makul fiyatlarımızla Radon Gazı seviyenizi tespit ediyoruz.

Radon tespiti şimdi yapılır, 10 yıl sonra hayat kurtarır !

%d blogcu bunu beğendi: