Giderek büyüyen bir ülkeye sahip olduğumuz için yapılaşma ve kentleşme çalışmaları da aynı oranda gelişim göstermektedir. Özellikle Türkiye’de sayılı büyük şehirler arasında yer alan Antalya gibi bir kentte bu oran daha yüksek bir noktada görülmektedir. Yaşam alanları, ticari alanlar, konutlar, iş merkezleri, oteller gibi birçok inşaat şehirde betonarme yapı sayısını artırmaktadır. Özellikle giderek daha yüksek katlar ile inşa edilen bu yapılar şehirde yüksek sıcaklık oranlarına neden olmaktadır. Yeşil çatılar ile yalıtım yapmak bu duruma bir çözüm olabilir.

Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turizm kenti olan Antalya hava sıcaklıklarının çok yüksek seyrettiği bir bölgedir. Bu gibi bir bölgede yaşam alanları, çalışma alanları veya ticari alanlar gibi her binada yalıtım en önemli ayrıntılardan birini oluşturmaktadır. Çünkü izolasyon yapılması sayesinde yapılarda daha tasarruflu ve sıcaklığa karşı daha konforlu bir ortam elde edilebilmektedir. Günümüzde izolasyon çalışmaları için özellikle cephe kaplama, çatı izolasyonu ve zemin izolasyonu gibi birçok uygulama yer almaktadır. Ancak bu uygulamalar sadece yapılarda iklim koşullarına karşı değişiklik elde etmeyi sağlamaktadır. 

Yapılarda gerçekleştirilen yalıtım çalışmaları ile daha fazla yaşanılabilir ve yeşil alanın elde edilmesi çok daha önemlidir. Bu nedenle Mikrotalia firması olarak sunduğumuz en önemli hizmetlerden birisi yeşil çatı sistemleridir. Bu sistem, bir izolasyon sistemi olarak özellikle yüksek katsayısına sahip binalarda yemyeşil bir alan sağlamaktadır. Uzun yıllardır kullanılan klasik çatı izolasyon sistemleri yerine artık bu sistem sayesinde daha fazla oksijen ve huzurlu alan elde etme imkanınız bulunmaktadır. Ekolojik bir yapı sağlayan sistem, aynı zamanda doğa dostu özelliklere sahiptir.

Yeşil Çatı Sistemleri Hangi Özellikleri Getirmektedir?

Firmamızın sunduğu yeşil çatı sistemleri öncelikli olarak yüksek katlı yapılarda çok daha uygun fiyatlı bir izolasyon sağlamaktadır. Yıllar boyunca atıl durumda bulunan ve kullanılmayan çatı sistemleri yerine bu sistemler, kullanılabilir yaşam alanları sağlamaktadır. Bu sayede yüksek kentleşme oranına sahip şehirlerde daha huzurlu ve konforlu bir yaşam elde etmek mümkün olmaktadır. 

Firmamızın sunduğu bu sistem ister düz bir yapıya sahip olan ister eğimli çatı bölgelerinde kolaylıkla uygulanabilir. Sistemin önemli artılarından biri olarak özellikle nemli bir bölge olan Antalya ilinde yağmur suyu kullanım imkanı bulunmaktadır. İzolasyon sistemi yağmur suyunu kullanan bir yapı sağladığı için drenaj hattı çok daha rahat bir hale gelir. Düşünün ki 20-30 katlı bir yapıda biriken yağmur sularının drenaj hattı yerine kullanılabilir suya dönüştürülmesi çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Çünkü bu sistem 10 cm2 toprak üzerine düşen yağmur suyunun neredeyse yarısını kapasitesinde tutmayı başarmaktadır. 

Sistemin en önemli noktalarından birisi izolasyon işlemi ile birlikte peyzaj çalışmaları yapma imkanı bulunmasıdır. Yani sistem size çatı bitkilendirme fırsatı sağlamaktadır. Bir müstakil ev bahçesi veya çatı bahçesi olarak adlandırılabilecek bu alan içerisinde gölgelik kısımlar, kamelyalar, ağaçlandırma ve çiçek tarhları gibi birçok ayrıntı uygulanabilir. Bu sayede yeşil çatı sistemleri bir hobi bahçesi kadar keyifli bir yapı oluşturacaktır. 

Mikrotalia firması olarak sunduğumuz bu sistemde belirli ölçüm kıstasları yer almaktadır. Örneğin, çatı bölgesinde kullanılan 1 m2 çim yüzey sayesinde hava kalitesinde artış sağlanabilir. Çünkü bu miktarda çim yüzey, sadece 1 saat gibi bir sürede 4 kişi için oksijen ihtiyacını karşılayacak bir sistem oluşturmaktadır. Ayrıca sıcak ve kuru havalarda ya da yazın soğuk günlerinde 2 kilogram kadar miktara ulaşan toz tutma kapasitesi yer almaktadır. Bu avantajlar ile birlikte sistem çatı kısmında temiz hava ve yaşam konforu sunarken, binada nem oranının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. 

Yeşil Çatı Sisteminin Farklı Yalıtım Avantajları

Hem peyzaj çalışmalarının sağlanabildiği hem de izolasyon avantajı oluşturan bu uygulama ısı izolasyonu konusunda önemli bir yapıya sahiptir. Binanızda uyguladığınız farklı yalıtım sistemleri ile ısıtma ve koruma işlemlerine ek olarak bu uygulama daha güçlü bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Çünkü bu uygulama sayesinde yapıya ısı girişi %85 gibi bir oran ile azaltılabilir. Diğer noktada yapıda ister ısıtma ister soğutma konusunda oluşan enerji kaybı konusunda %70 azaltma avantajı yer almaktadır. Aslında bu artı sayesinde maliyet konusunda da enerji masraflarında tasarruf elde etmeniz mümkün olacaktır. 

Isı izolasyonu dışında yeşil çatı sistemleri, su izolasyonu konusunda da önemli bir katkı sağlamaktadır. Çünkü uygulamada yer alan peyzaj çalışmaları sayesinde canlı yeşil bitki kullanımı tercih edilmektedir. Bu bitkiler su tutma özelliği ortaya koymaktadır. Çünkü bitkiler yağmurlu havalarda ve nemli ortamlarda fazla suyu bünyelerinde tutma ve toprak içerisinde barındırma gibi bir ihtiyaca sahiptir. Bu durumda sağlanan yalıtım ile birlikte drenaj sistemi elde edildiği için fazla su izolasyon yoluyla uzaklaştırılabilir. 

İzolasyon konusunda bu sistemin en önemli artılarından birisi de ses izolasyonu sağlanmasıdır. Özellikle Antalya gibi yüksek nüfusa sahip bir şehirde kent yaşamı çok kalabalık ve gürültülü bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Bu tip bir kent yapısı içerisinde gürültü kirliliği ve yaşamı olumsuz etkileyen sesler özellikle çatı kat bölgelerde oturan kişilere rahatsızlık vermektedir. Bu nedenle sağlanan sistem içerisinde düşük frekansa sahip sesler toprak tarafından tutulabilir. Yüksek frekanslı sesler ise bitkiler sayesinde adsorbe edilir. Bu uygulamalarda peyzaj çalışmaları dahilinde genellikle 12 santimetre yüksekliğe sahip bitki örtüsü serim işlemi yapılmaktadır. Bu boyutlara sahip bitki örtüsü 90-105 desibel arasında yer alan kamyon ve tren gibi araçların gürültülerini eşik değerinin altına düşürebilmektedir. 

Yeşil Çatı Maliyet Avantajları

Firmamızın sunduğu yeşil çatı sistemleri, özellikle birçok izolasyon sistemine göre daha düşük maliyet avantajı ortaya çıkarmaktadır. Çünkü diğer noktalarda yapılacak çatı izolasyonu için çok yüksek rakamlar ile malzeme, uygulama, mimari çalışma gibi işlemler gerekmektedir. Aslında bu uygulama için de firmamız profesyonel bir ekip ile çalışmaktadır. Ancak uygulanan işlem için kullanılan malzeme miktarı diğer izolasyon sistemlerine göre daha düşük ve uzun ömürlüdür. Aynı zamanda tek bir izolasyon sistemi ile birçok artının elde edilmesi mümkündür. 

Örnek olarak çatı noktalarında yalıtım sayesinde güneş radyasyonunu engellemek için çok üstün sistemlerinin kullanılması gerekir. Ancak sunduğumuz bu çatı sistemleri sayesinde 10 santimetre yükseklik ile yapılan uygulama, radyasyona karşı önemli bir etki sağlamaktadır. Bu kapsamda sistem güneş radyasyonunun %99 gibi bir oranını soğurma yapısına sahiptir. 

Maliyet avantajları noktasında bu uygulama ile birlikte peyzaj çalışmalarının yapılması hem izolasyon hem de yeşil alan çalışmalarını bir araya getirmektedir. Yani tek bir uygulama sayesinde iki farklı avantaj birden elde edilmektedir. Kaliteli ve konforlu bir yapı elde edilmesi bir yana huzurlu ve keyifli bir yeni yaşam alanı elde edilmesi imkanı ortaya çıkmaktadır. Çünkü uygulanan sistem, gezilebilir yeşil çatı gibi bir avantaj oluşturmaktadır. 

Firmamız sistemin maliyeti açısından Antalya kenti için en uygun rakamları ön plana çıkarmaktadır. Çünkü firmamızın çok uzun yıllardır profesyonel şekilde uyguladığı bu estetik mimariye sahip sistem, kentte birçok firma tarafından verilen bir hizmet türüdür. Ancak firmamız, yeşil çatı fiyatları konusunda en uygun rakamları belirleyerek, müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurmaktadır. Maliyetlerin ortaya çıkarılması, ödeme kolaylıkları sağlanması ve teknik destek garantisi ile birlikte uzun ömürlü bir sonuç bütçenize uygun olarak elde edilebilir. 

Has one comment to “Yeni Nesil Yalıtım Yeşil Çatı”

You can leave a reply or Trackback this post.
  1. folyo kaplama - 06/02/2020 Cevapla

    Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. Saygılar Didem

Bir Cevap Yazın