Okyanuslar bakterilerle temizlenecek!

Quebec Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yeni üretilen bir bakteri ile petrol kirliliğini azaltmayı ve bu sayede okyanusları temizlemeyi hedeflediklerini açıkladı.

Çok geniş güvenlik önlemlerine ve prosedürlere rağmen üretim rafinesi, petrol tankları ve farklı yollarla gerçekleşen petrol sızıntılarının önüne geçilemiyor. Bu sızıntılar başlangıçta okyanustaki yaşamı etkilerken, büyük yığınlar halinde bulundukları bölgeleri yaşanmaz hale getirebiliyor.

Yaşanan büyük kirlenmeye çözüm arayan Quebec Üniversitesi’ndeki bilim insanları yeni bir bakteri üretmeyi başardılar. Alcanivorax borkumensis adı verilen bakteri varlığını devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi petrol ve doğal gaz bileşenlerini tüketerek sağlıyor. 

Bakterinin, en yıkıcı petrol sızıntılarının gerçekleştiği bölgeleri dahi temizleyebileceğini düşünen bilim insanları, petrol sızıntılarından oluşan kirliliği yok edeceklerini iddia etseler de, ortama sürekli çoğalan ve kontrol edilemeyen bir bakteri salmanın da ağır sonuçlar doğurabileceğini ifade etti. 

Yeni bakteri, atık barajları gibi tesislerde petrol atıklarını temizlemek için kolaylıkla kullanılabilir. Şu ana kadar yapılan testlerde Alcanivorax borkumensis bakterisi su ve topraktaki petrol ürünlerini parçalayıp yok etmekte başarılı sonuçlar aldı.

İlerleyen zamanlarda farklı testlere tabi tutulacak olan bakteri, ne gibi sonuçlar doğuracak henüz bilinmesede, bunun göze alınabilecek bir risk olduğu düşünülüyor.

Kaynak

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

Görüntülenecek bir yorum yok.