Yağ Tutucu Temizliği Seti – Bakteri & Enzim

Mutfak Giderleri

Lavabo ve Tuvaletler

Yağ Tutucular

Boru Hatları

Fosseptikler

Atık su Terfileri

Kötü koku ve Katılaşma • Yağ tutucular için katılaşma önleyici ve kötü koku giderici biyolojik yağ tutucu temizliği seti.
 • Restoran, kafe, oteller vb. mutfaklarında bulunan tezgah altı yağ tutucularının, fosseptik vb. temizlik, tıkanıklık ve kötü koku sorunları için geliştirilmiştir.
 • Yağ parçalayan biyolojik bakterimiz Mikromat toz granül (10 kg) ve bakterilerimizin daha da hızlanıp reaksiyon almasını sağlayan sıvı enzim ürünümüz Enzimax (20 lt) birlikte set olarak kullanılır.
 • Set en az 10 kullanım sağlar. Yağ tutucudan kötü kokular almaya başladığınız anda Mikromat ( toz ) bakterimizden 1 kg ve üzerine Enzimax (sıvı) enzimimizden 2 lt ürünü direk yağ tutucu içine döküp karıştırmanız yeterlidir.
 • Düzenli olarak her hafta kullandığınızda bir set yaklaşık 2,5 ay kadar işletmenize ve çalışanlarınıza konfor sağlamaktadır.
 • Aktif karbon tuzları, alkali mikroorganizmalar, lipolipit bakteriler içerir ve patojen değildir.
 • Yağ ve organik yemek atıklarını karbondioksit ve suya çevirir.

Düzenli kullanıldığında;

 •   Asat, iski vb. atıksu kriterlerini düşürür.
 •   Mutfak giderlerindeki tıkanmaları en aza düşürür.
 •   Yağ tutucu, paket arıtma, rögar ve terfideki kokuyu ve katılaşmayı önler.
 •   Posa alım ve temizlik süresini uzatır.
 •   Vidanjör ihtiyaçlarını en aza indirir.
 •   Pompa arızalarında düşüş görünür.

Yağ Tutucu Temizliği

Atık su tesislerinde ve restoran ve otel gibi büyük mutfağa sahip olan işletmelerde atık su kanalları içerisinde katı atık ve yağ birikme sorunu yaşanmaktadır. Bu tür tesis ve işletmelerde katı atıklarla birlikte yağların belediye kanalizasyonuna girmeden engellenmesi gerekmektedir. 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında işletmeler bitkisel atık yağlar konusunda bir denetime tabidir ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu konuda belirlemiş olduğu bazı yaptırımlar söz konusudur. Dolayısıyla hem her tür tesis ve işletmenin kendi atık sistemlerinin tıkanmaması ve sağlıksız bir hal almaması hem de belediyelerin denetlemelerinde olumsuz bir durumun oluşmaması için atık yağların kontrolü büyük önem taşımaktadır.

Atık yağ kontrol sürecinde bunun için özel olarak üretilmiş yağ tutucu ekipmanlar ve gider düzeneği oluşturmaktadır. Ancak en kaliteli ekipmanlar ve kusursuz bir gider sistemi dahi atık yağların kanalizasyona karışma sürecinde yetersiz kalabilmektedir. Bu yetersizliğe giderebilmek ve gider sisteminin en aktif şekilde işletilmesini sağlayabilmek için yağ tutucu temizliği amacıyla özel ürünler üretilmektedir.

Yağ Tutucu Nedir?

Yağ tutucular atık su kanalları içinde oluşan katı atık ve yağların kanalizasyon sistemine girmesini engelleyen cihazlardır. Bu cihazlar sıcak yağlı suyun akışını yavaşlatarak soğumasını ve böylelikle su ile yağın birbirinden ayrışmasını sağlamaktadır. Soğuduğu için birbirinden ayrışan su ve katı yağ, yağ tutucunun üzerinde toplanmaktadır. Böylelikle sıvı içerik kanalizasyon sistemine doğru akmaya devam ederken burada bulunan katı yağlar tankın girişinde ve çıkışında olan bölmelerde tutulmaktadır.

Bu tür çalışan sistemlerde sürekli bir hareketliliğin olması ve yağ birikmesiyle birlikte yağ tutucu bölümünde kapsamlı bir temizlik ihtiyacı oluşmaktadır. Düzenli olarak temizlenmeyen yağ tutucular belirli bir süre sonra koku yapmaya başlayarak sağlıksız bir ortam oluşturmaktadır.

Bu aşamada devreye içerisinde özel enzimler içeren ürünlerimiz girmektedir. Bu ürünler yağ yiyen bakteri olarak adlandırılmaktadır. Özel formüller geliştirilerek üretilen ürünlerimiz yağ tutucu temizliği amacıyla kullanılmaktadır. Düzenli bir şekilde kullanıldığında yağ tutucuların kötü koku yayması engellenmekte ve sistemin kusursuz olarak çalışması sağlanmaktadır.

Yağ Yiyen Bakteri ile Yağ Tutucu Temizliği

Yağ yiyen bakteri sınıfında yer alan ürünlerimiz atık yağ konusunda riskli grupta bulunan firmaların cezai durumlar ile karşı karşıya kalmasının önüne geçmektedir. Kapsamlı laboratuvar ve saha çalışmalarının ardından üretilen ve standartlar taşıyan ürünlerimiz sayesinde koku ve tıkanıklık problemlerine profesyonel bir çözüm getirilmektedir.

Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilmiş atık yağ yönetmeliği sonucunda önemli yaptırımlar bulunmaktadır. Atık yağ oluşumuna neden olan tüm işletmeler atık üreticisi sınıfında yer almaktadır. İşletmelerin oluşturmuş olduğu bu atıkların kontrollü bir şekilde çevreye deşarjı için bu yönetmelik işletilmektedir. Atık yağ yönetmeliği doğrultusunda bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar doğrultusunda atık yağlardan doğaya karışırken aynı zamanda alt yapı sistemleri, lavabo ve giderlerinde en iyi şekilde korunması gerekmektedir. Bunun için yağ yiyen bakteri ürünleri çevre dostu bir alternatif olarak tercih edilmektedir.

Çevre Dostu Ürünler ile Atık Yağ Kontrolü

Yağ yiyen bakteri sınıfında bulunan ürünler arıtma tesisleri, yemek fabrikaları, oteller ve restoranlar gibi kapsamlı ve büyük işletmeler için geliştirilmiş çok özel ürünlerdir. Özel reçetelerle üretmiş olduğumuz yağ yiyen bakteriler aynı zamanda çevre dostu olarak bilinmektedir. Her biri biyolojik ve tamamen doğada çözünebilen bir yapıda olduğu için önerilmektedir.

Firmamız bünyesinde üretilen ve yağ tutucu temizliği için en geçerli çözüm olarak satışa sunulan ürünlerimiz çevre dostu olma özelliği ile birlikte ekonomik bir yöntem olması ile de tercih edilmektedir. Alternatif yöntemlerle kıyaslandığında işletmelere önemli bir maliyet avantajı sağlıyor olması bu ürünün en önemli özelliklerindendir.

Neden Yağ Tutucu Bakteri Kullanmalıyız?

Yağ tutucu bakterilerin düzenli olarak kullanımı ile işletmeler önemli avantajlar elde etmektedir. Firmamız bünyesinde üretilen tüm ürünlerimiz düzenli bir şekilde kullanıldığında;

 • Giderlerde oluşan kötü kokuyu engellemektedir.
 • Giderlerde oluşan tıkanıklıkları en düşük seviyelere indirmektedir.
 • Oluşabilecek pompa arızalarını ortadan kaldırmaktadır.
 • Yoğun bir tıkanma ve benzeri durum oluşmadığı için vidanjör ihtiyacı olmayacak bu da maliyet avantajı sağlayacaktır.

Tüm işletmelerin atık yağ yönetmeliğine uygun bir şekilde davranabilmesi için profesyonel bir çözüm olarak yağ tutucu bakteriler tercih edilmektedir.