Peyzaj Projelendirme ve Uygulama İşlemleri

Mikrotalia olarak çevreyi sağlıklı tutmanın yanı sıra güzelleştirmenin de peşindeyiz!

Mikrotalia peyzaj olarak başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin birçok ilindeki oteller, restoranlar, siteler, AVM’ler, villalara uygulamalar yaptık, referanslar kazandık.

Üreticiden doğrudan tüketiciye sunduğumuz üstüne uygulamasını yaptığımız peyzaj alanında rulo çim üretim sahası, bitki üretim seralarıyla Mikrotalia Peyzaj olarak hizmetinizdeyiz.

  • Peyzaj proje çizimi ve 3d sunumlar
  • Doğal taş döşeme
  • Çim alan, rulo çim ve bitkisel uygulama
  • Otomatik sulama sistemleri
  • Biyolojik Gölet
  • Çocuk oyun alanları ve kent mobilyaları
  • Yürüyüş yolları, meydanlar, otoparklar
  • Spor ve koşu alanları
  • Aydınlatma sistemleri ve armatürleri
  • Peyzaj sınırlayıcılar ve çevre duvarları işlerini başarıyla uygulamaktadır.


Peyzaj nedir? Nasıl uygulanır? Nelere dikkat edilmelidir?

Peyzaj, görece atıl olan alanların düzenlenerek güzel bir manzara ve görüşe sahip olması için yapılan çalışmaların bütününe denir. Peyzaj, doğanın yine doğanın ensturmanlarıyla yeniden düzenlenmesi, göze çok daha hoş gelecek bir görüntüye kavuşturulmasıdır.

Özellikle Antalya, İzmir, Muğla, İstanbul vb. turizm yoğunluklu şehirlerimizde peyzaj uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır. Peyzaj yapılacak alanın öncelikle bilgisayar ortamında krokisi çıkarılır, ülkemizde peyzaj bitki üretiminin yoğun olduğu Antalya ve İzmir’de yetiştirilen yerli ve ıslah edilmiş bitkilerle göze hoş gelen bir çevre düzenlenmesi dijital olarak sunulur.

Uygulama alanına peyzajdan önce sulama sistemi yerleşimi dikkatlice belirlenir, bilgisayar ortamında çizilir. Alanın büyüklüğüne göre damla sulama ya da yağmurlama (spring) sistemleri tercih edilir. Üçüncü bir seçenek olarak vahşi sulama karşımıza çıkmaktadır. Fakat diğer yöntemlere göre fayda-maliyet açısından geride kaldığı için bu sulama sisteminin çok fazla önermemekteyiz. Damlama ya da yağmurlama sistemleri otomasyon ya da manuel olarak ayarlanabilmektedir. Otomasyon sulama sistemlerinde periyodik olarak sulama yapılacağından ve insan müdahalesine gerek olmadığından ilk tercihiniz bu sulama sistemi olmalıdır. Maliyet açısından otomasyon sulama sistemleri diğer sistemlere göre daha pahalıdır fakat uzun vadede daha ucuza gelecektir.

Sulama sistemlerine karar verildikten sonra, peyzajı yapılacak alanın toprak tesviyesi yapılır. Toprak, bitki gelişimi için yeterli miktarda ve nitelikte değilse bitki toprağı eklenmelidir. Gerekirse bitki toprağı torf, bakteriyel gübre vb. gibi elemanlarla desteklenmelidir.

Toprak tesviyesi bittikten sonra, peyzaj projesine göre bitkiler ekilmeye başlanır. Alanda çim isteniyorsa, çim seçimi ve uygulamasına çok dikkat edilmedir. Toprak tesviyesi yapılan peyzaj alanına, çim tohumu, çim fidesi ya da rulo çim olarak uygulama yapılabilir. Çim tohumları maliyet açısından ufak alanlar için tercih edilebilir, karışık çim tohumlarıyla yaz kış için dayanıklılığı arttırılabilir fakat büyüdükçe çim uygulaması yapılan alanda yer yer boşluklar ve yabani otlar oluşabilmektedir. Yabani otlar zamanla çim köklerini baskılar ve çimi sarartmaya ve neticede kuruması neden olacaktır. Çim fideleri, çim tohumlarına nazaran daha maliyetlidir. Fakat uygulama yapılacak alana kontrollü bir şekilde ekileceği için boşluk oluşması engellenebilir. Yabani otlar için daha dayanıklıdır fakat yine de yabani ot ilaçları kullanılmalıdır. Fayda-maliyet açısından önereceğimiz son seçeneğimiz ise rulo çimlerdir. Rulo çimler kendi toprağıyla peyzaj alanına uygulanır, dolayısıyla boşluk oluşmaz tam bir bütünlük sağlar. Rulo çimlerinde çeşitleri mevcuttur. En dayanıklı rulo çimler saint augustine rulo çimlerdir. Yabani ot çıkarmaz, yazın susuzluğa kışın ise soğuklara çok daha dayanıklı ıslah edilmiş bir laboratuvar ürünüdür. Maliyeti diğer çim seçeneklerine göre fazladır fakat uzun vadede çok daha ekonomiktir. Bakım masrafları da göz önüne alındığında (ilaçlama, biçme, ara ekimler vb.) çok daha azdır.

Peyzaj uygulamalarının en önemli ayaklarından biri de periyodik bakımdır. Periyodik bakımı sürekli aksayan ya da yapılmayan peyzaj alanları ilk yatırım maliyetini çöpe atmış demektir. Canlılarla çalışılan bu alanda bakımların yapılması da son derece elzemdir. Mikrotalia Peyzaj olarak sıfırdan başlayıp proje çizimi, peyzaj uygulaması, bitki üretimi ve ekimi, sulama sistemleri, biyolojik gölet ve periyodik bakımlarınızı eksiksiz ve yılların deneyimiyle yerine getirmekteyiz.