Vidanjör Nedir?

Vidanjör Nedir?

Foseptik çukurlarında biriktirilen insan atıklarını çekmek için kullanılan vidanjör aynı zamanda yerleşim yerlerinde meydana gelen lağım tıkanıklıklarını açmak için de kullanılabilen araçlara verilen genel bir isimdir. Vidanjör araçları, üzerinde silindir şeklinde bulunan depolar sayesinde emilen pis suları depolayarak temizlenmesini sağlar. Çok fazla yaşanan ve gerekli müdahaleler yapılmadığı takdirde oldukça can sıkıcı olabilen kanalizasyon ya da foseptik tıkanıklıklarında vidanjörler oldukça gerekli ve işlevsel makinelerdir.

Atıksu Vidanjörü Nedir?

Çoğunlukla bilinen ve rastlanan kullanım amaçlarının dışında farklı olarak atıksu arıtma tesislerinde, tesisin işletilmesi ve devreye alınması aşamasında kullanılan vidanjörler atıksu vidanjörleridir. Genellikle tesiste aşılama çamurlarının transfer aşamasında ve atıksu arıtma tesisi tanklarının temizliğinde kullanılır.

Vidanjör Çeşitleri Nelerdir?

Giderek artan kullanım alanları ile vidanjör makineleri pek çok çeşide sahiptir. İhtiyaca ve kullanım alanlarına göre değişen bu çeşitlilik her geçen gün artmış ve yeni özellikler eklenmiştir. Öncelikle yapılacak olan işin alanına ve kullanım amacına göre seçilen vidanjör çeşitleri farklılıklar göstermektedir. Yapılacak işlemde en uygun olan çeşit seçilir ve en doğru tekniklerle hizmetler verilir. Standart tip vidanjör, kaset boomlu vidanjör ve teleskopik emiş boomlu vidanjörler olmak üzere en sık tercih edilenler üç çeşittir. Kullanım amaçlarına göre de boyutu değişebilen vidanjörler, kanalizasyon tıkanıklığı, cadde ve sokaklardaki tıkanıklığında büyük; toplu konutlarda ya da apartmanlarda kullanılacak ise küçük olarak tercih edilir. Fakat sanayi tipi alt yapı tıkanıklıklarında daha işlevsel olan kombine ya da kuka vidanjörler kullanılır.

Firmamız yerli üretim yağ yiyen bakterileri ile Antalya İstanbul, İzmir ve Muğla illerinde vidanjöre olan bağımlılığınızı bitiriyoruz.

Vidanjör Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Foseptik çukurlarının ya da tanklarının boşaltılıp taşınmasında işleri büyük oranda kolaylaştıran vidanjörlerin artıları elbette ki oldukça fazladır. İnsan gücünün taşımaya yetmediği durumlarda devreye giren bu makineler artık günlük hayatın önemli bir yardımcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Atık suların taşınmasında, foseptik çukurlarının ya da tanklarının boşaltılmasında, inşaat temellerinde biriken suların temizlenmesinde ve anaerobik aşılama çamuru temininde vidanjörlere oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Foseptik alanlarda oluşan küçük tıkanıklıklarda vidanjörlere pek ihtiyaç olmasa da ciddi boyutlarda oluşan tıkanıklıklarda mutlaka bir vidanjöre gereksinim duyulmaktadır.

Vidanjör araçları dış görünüş itibari ile sanayi araçlarına benzer. Kanalizasyon ve foseptik çukurlarının tıkanıklığının açılmasının yanı sıra atık su arıtma tesislerinde de sıklıkla tercih edilmektedir. Yeni eklenen ve son çıkan özelliklere göre vidanjörler kamera ile izlenebilmektedir. İsteğe göre video kaydının da yapılabildiği bu vidanjörler tek bir araçla pek çok hizmet vermektedir.

Vidanjör Yerine Kullanılabilecek Çözümler Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için gerekli bir durumda vidanjör kullanımı ihmal edilmemelidir. Kanalizasyon ve foseptik alanlarında ortaya çıkan sorunlar ciddi ve büyük sorunlar ise kullanılacak tek yöntem vidanjör hizmeti almaktır. Vidanjör desteğinin ihmal edilmesi durumunda pek çok ölümcül hastalık ile karşı karşıya gelmek oldukça muhtemeldir. Fakat evlerde oluşan tıkanıklıklar bazen geleneksel yöntemlerle çözülmeye çalışılmaktadır. Küçük ve ciddi olmayan sorunlarda bu yöntemler işe yarasa da daha ciddi durumlarda mutlaka bir profesyonel yardıma gereksinim duyulmaktadır. Bakteri yöntemi ile de kanalizasyon ve foseptik temizliği yapılmaktadır. Alanında uzman kişilerden yardım alarak herhangi bir sorunda en uygun çözümü bulmak mümkündür.

İşi profesyonellere bırakarak yaşam alanlarınızda daha sağlıklı bir ortam oluşturmak mümkün. Sadece acil durumlarda değil belirli periyotlarla yapılacak temizlik konusunda da titiz ve özenli bir çalışma ile Antalya ili içerisinde yerli üretim yağ yiyen bakterilerimizle her hafta gerekli sağlıklı ortamı sizler için oluşturuyoruz.

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

Görüntülenecek bir yorum yok.